Az épek jelentős része zavarban van, ha egy sérülttel találkozik, nem tudják, hogyan kezeljék a helyzet. Pedig ők is csak ugyanolyanok, mint a társadalmi többi része, közöttük is van zseni, rabló, könyvellő, érzékeny…
Segítségnyújtás: sokaknak jólesik, ha segíteni próbálnak neki, néhányan viszont szeretnék azt hinni, hogy ők maguk is megtudnak oldani mindent. Az első esetnél tegyük fel a kérdést: segíthetünk e, tisztázzuk a helyzetet, és lépjünk ennek megfelelően tovább.
Viselkedési tanácsok, amelyek elősegítik a kapcsolatteremtést kerekesszékes emberrel:
1. A legfontosabb: a személyre, s ne a fogyatékosságára figyeljen.
2. Ha fogyatékos emberrel találkozik, mindig fogjon vele kezet, még akkor is, ha kevésbé vagy egyáltalán nem tudja használni a kezét vagy, ha művégtagot visel.
3. Mielőtt segítene a kerekesszéket használó személynek, mindig kérdezze meg tőle. Lehet, hogy nincs szüksége a segítségére vagy nem az Ön segítségét akarja.
4. Ne fogja meg a kerekesszéket, ne rázza, ne is támaszkodjon rá. A kerekesszék a benne ülő testének és személyes terének része.
5. Beszéljen közvetlenül a kerekesszéket használó személyhez, s ne a mellette állóhoz úgy, mintha ő nem is létezne.
6. Ha több percen keresztül beszélget a kerekesszéket használó személlyel, akkor üljön le vagy térdeljen, guggoljon stb., hogy tekintetük egy vonalban legyen, így egyiküknek sem kell kimerevíteni a nyakát.
7. Ne kezelje leereszkedően a kerekesszéket használó személyt azzal, hogy a fejét vagy vállát ütögeti.
8. Ne intse csendre a gyerekeket, amikor érdeklődnek a kerekesszéket használó személytől a kerekesszékéről. A nyílt kommunikáció segíti legyőzni az előítéletek kialakulását.
9. Amikor a kerekesszéket használó személy átült a kerekesszékéből egy székbe, padra, kocsiba, wc-re vagy ágyra, ne vigye el a kerekesszékét elérhető távolságon túl. Ha mégis valamilyen okból jó volna arrébb helyezni, kérdezze meg tőle, hogy volna a legjobb.
10. Amikor kerekesszékes személlyel beszélget, használjon bátran az olyan kifejezéseket, mint a „fussunk tovább”, „menjünk sétálni”, stb. Az előre mozgás képzetét ők is ugyanígy fejezik ki.
11. A kerekesszéket használó emberek eltérő adottságokkal rendelkeznek. Akár képes lehet egy rövidtávon segítséggel is járni, és csak azért használ kerekesszéket, mert a nagyobb távolságra így könnyebben jut el.
12. Vizsgálja felül előítéleteit. Ne gondolja, hogy kerekesszékbe kerülni tragédia. A kerekesszék, ha megfelel állapotnak és jó lett kiválasztva, valójában a szabadság eszköze, amely lehetővé teszi a használójának, hogy bárhová eljusson önállóan és teljes egészben részt vehessen az életben.
A nem fogyatékos emberek megjelölésére használja az „ép” vagy a „nem fogyatékos” kifejezéseket az „egészséges”, „normális” helyett. Az utóbbiak arra utalnak, hogy a fogyatékos ember nem egészséges és nem normális.